Yenimahalle’ye yeni meydan

Yenimahalle Belediyesi’nin Batıkent’in kurucularından olan Ankara Büyükşehir Belediye eski Başkanı Murat Karayalçın’ın ismini verdiği Karayalçın Meydanı, törenle hizmete açıldı.

Yenimahalle’ye yeni meydan

Yenimahalle Belediyesi’nin Batıkent’in kurucularından olan Ankara Büyükşehir Belediye eski Başkanı Murat Karayalçın’ın ismini verdiği Karayalçın Meydanı, törenle hizmete açıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılış kurdelesini kestiği tören öncesinde ünlü şarkıcı Burcu Güneş, Yenimahalleliler için sahne aldı.

Açılış öncesinde Batıkentlilere seslenen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bu güzel meydanı baştan aşağı yenileyip Batıkent’in mimarı konumunda olan Murat Karayalçın’ın ismini vererek büyük bir vefa örneği gösteren Fethi Başkan’a teşekkür etmek boynumun borcudur. Bu meydanda insanlar siyaseti, sorunlarını, çevreyi konuşacaklar. Bu meydan kentte yaşayanların enerjilerini tükettikleri bir meydan olacak. Eğlenceler, toplantılar, mitingler, burada yapılacak, kent bu meydan sayesinde nefes alacak. Böylesine modern ve büyük bir meydanın yapımında emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum.”

Gençlere emanet ediyorum

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da, “Batıkent’in yapılmasında büyük emeği olan Murat Karayalçın’ın isminin kent meydanına verilmesinden mutluluk duyuyorum. Kentler meydanları ile yaşar. Yenimahalle Belediyesi kendi emekçisinin alın teri ile bu meydanı baştan aşağı yenilemiş durumdadır. Meydanı geleceğimizin teminatı, ufukları geniş Atatürk gençlerine emanet ediyorum” dedi. Karayalçın ise adının verildiği kent meydanı için Başkan Yaşar’a teşekkür ederek “Batıkent projesinin önemi yatırımlar üzerinden değil halkın onayını alan bir proje olmasından geliyor. 1986 yılında bin hektar alan üzerine 55 bin konut ve 300 bin nüfusun yaşadığı Batıkent Projesi, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Konut Yılı ödülünü almış bir projedir. Dar gelirli insanların konut sahibi olabileceği Batıkent ile tüm ülkeye ispatlanmış oldu” diye konuştu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, “Ankara’yı Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği anlamda çağdaş, dünyadaki başkentlerle yarışır bir hale getirmek için uğraşıyoruz. Bunu hep birlikte başaracağız. Bu meydanın yapımında bir vefa örneği gösteren Fethi Yaşar’a teşekkür ediyorum” dedi. Murat Karayalçın Meydanı, açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından hizmete açıldı.

Çok sayıda isim katıldı

Meydanın açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye eski Başkanı Murat Karayalçın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İYİ Parti Genel Sekteri Uğur Poyraz, CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, milletvekilleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Elmadağ Belediye Başkanı Adem Barış Aşkın, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, muhtarlar ve çok sayıda ilçe sakini katıldı.